In BLOG

Co różni firmy najlepsze od tych dobrych? Jedynie organizacja, bo to na niej opierają się: właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem oraz jego zasobami i płynne procesy, na końcu których jest satysfakcja klienta. Chcesz być wśród najlepszych? W takim razie dla Ciebie jest w takim razie zintegrowany dedykowany system ERP.

Systemy ERP dla firm

Oszczędność czasu, dzięki połączeniu ze sobą działów, większa wydajność pracy, usprawnienie wszystkich procesów w firmie – od finansowych, przez kadrowe, aż po magazynowe – to tylko niektóre z udogodnień, jakie da Ci system ERP. Poniżej przedstawiamy Ci wady i zalety “w pigułce”.

ERP – co to jest?

Enterprise Resource Planning (skrót: ERP) są niczym innym, jak dopasowanymi, zintegrowanymi i zindywidualizowanymi systemami IT. Łączą ze sobą wybrane lub wszystkie działy danego przedsiębiorstwa. Pozwalają tym samym sprawnie zarządzać posiadanymi zasobami tj. pracownikami, flotą samochodową, gospodarką magazynową, produkcją, czy transportem.

System ERP – zalety

O nich możemy pisać bez końca, ale postaramy się nieco zawęzić zagadnienie do kilku najważniejszych.

Po pierwsze – dają obłędną oszczędność czasu. Dane zapisane przez jeden dział widoczne są dla wszystkich pozostałych. Przykład: po wpisaniu zamówienia klienta przez Dział Sprzedaży, jest ono dostępne np. w programie magazynowym. Po jego realizacji pracownik musi odznaczyć tylko “ZREALIZOWANO”. Koniec. Szybko i bez straty cennego czasu.

Po drugie – są źródłem aktualnych danych. Oprogramowanie ERP przypomni Ci o kończącym się zapasie surowców, produktu, czy nawet o zbliżającym się przeglądzie samochodu. Konieczność aktualizacji sprawia, że jako właściciel, czy menedżer będziesz miał zawsze dostęp do wszelkich raportów i analiz Twojej firmy.  Systemy ERP w chmurze sprawią, że dane te będziesz miał na wyciągnięcie ręki bez względu, w której części świata się znajdziesz.

Po trzecie – zintegrowany system ERP oszczędza Twoje pieniądze. Pozwoli np. na zarządzanie flotą tak, aby samochody dostawcze wypełnione były po brzegi, a wydatki na transport spadły. Unikniesz też niepotrzebnych zakupów “na zapas”, ponieważ system odpowiednio wcześnie poinformuje Cię, który surowiec niedługo się skończy. Przykładów naprawdę można mnożyć.

System ERP – wady

Nie jest ich może dużo, ale jednak, nie będziemy Cię kłamać, że nie ma ich w ogóle.

Po pierwsze – są dość kosztowne. Dopracowane systemy ERP wymagają nakładów finansowych na programistów, którzy pracują dla Ciebie, poznając procesy w firmie, co jest konieczne dla dopasowania programu. Kolejne wydatki trzeba ponieść na wdrożenie systemu ERP. Ale naprawdę warto. Uwierz. Poczujesz różnicę.

Po drugie – są dość czasochłonne. Jeśli system ERP ma działać dla Ciebie, programista musi poznać firmę od środka. Samo testowanie rozwiązania, a następnie szkolenie pracowników również zajmuje trochę czasu (w zależności od struktury i wielkości firmy).

Dla kogo system ERP?

Myślisz sobie: “Fajne to pewnie, ale cóż, raczej dla wielkich firm z tysiącem osób i produktów”. Nic bardziej mylnego. Żadna firma nie jest za mała, żeby działać sprawnie. A od tego, jak będziesz nią zarządzać, planować wydatki i obsługiwać klienta zależy jej przyszłość i wizerunek. Oprogramowanie ERP jest idealne, ponieważ pozwala na precyzyjne dopasowanie. Jeśli nie masz dużego przedsiębiorstwa, swoją rolę spełni wąski zakres opcji. Ważne, że pozwoli Ci usprawnić działanie firmy. I o to w nim chodzi. Pamiętaj, oprogramowanie ERP będzie rosło wraz z Twoją firmą.  Będziesz mógł rozszerzyć opcje, włączyć inne, wyłączyć te, które okażą się zbędne. A im wcześniej sięgniesz po to narzędzie, tym mniejsze nakłady poniesiesz i szybciej wkroczysz w erę porządku i organizacji.

W RK Media Group „piszemy” dedykowane aplikacje webowo-mobilne zawierające wiele danych, mogą to być rozbudowane systemy CRM, mniejsze lub większe, powiedź nam jak działa Twoja firma i jakie dane ma Ci przekazywać system, a my to wykonamy. Skontaktuj się z nami.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać